STEAMPUNK SCHOLAR doktorat ze steampunku
 POD LUPĄ 
 
  RSS  START  CZYTELNIA  SCHOLAR  LISTOPAD 2012  

 
Doczekaliśmy się! W ubiegłym tygodniu Mike Perschon obronił pracę doktorską pt. "The Steampunk Aesthetic: Technofantasies in a Neo-Victorian Retrofuture" ("Estetyka steampunku: Technofantazje w neowiktoriańskiej retroprzyszłości") na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie. Jest to pierwsza tak obszerna praca naukowa o steampunku, a zarazem pierwsza poważna próba zmierzenia się z teorią gatunku.

Gorąco zachęcam do lektury tej książki. Jest ona dostępna na stronie internetowej Uniwersytetu Alberty, w formacie PDF, za darmo i całkiem legalnie. Niech Was nie onieśmielają trzy neologizmy w tytule opracowania - to nie akademicki żargon, tylko dowcipne rozwinięcie słowa "steampunk", które samo w sobie jest dziwacznym i nie dla wszystkich zrozumiałym neologizmem.

Autor "Estetyki steampunku", Mike Perschon jest wykładowcą angielskiego na Uniwersytecie MacEwana w Edmonton. Cztery lata temu założył blog Steampunk Scholar, by na jego łamach regularnie informować o postępach swoich badań. Publikował artykuły, prezentacje i szkice poszczególnych rozdziałów. Szybko stał się niekwestionowanym autorytetem w środowisku steampunkowym, imponując wiedzą i odwagą w formułowaniu wniosków. To właśnie on jest autorem tezy, że steampunk nie jest już gatunkiem literackim, tylko estetyczną nakładką na inne gatunki. Było to zupełnie nowe, zaskakujące podejście, które pozwoliło dostrzec te same mechanizmy w rozmaitych przejawach steampunku: od literatury, przez plastykę, po cosplay i majsterkowanie.

Przygotowując się do dysertacji, Mike dał się wciągnąć w życie fandomu. Chętnie przejmował zaproszenia na konwenty, by na spotkaniach autorskich i panelach dyskusyjnych konfrontować swoje teorie ze środowiskiem. Prowadził też ożywioną korespondencję z twórcami i fanami, w tym również ze mną. Nasze długie mailowe dyskusje uważam za najbardziej inspirujące chwile w całej mojej 10-letniej steampunkowej działalności. Świeżo upieczonemu doktorowi filozofii serdecznie gratuluję sukcesu, a jako badacz-amator cieszę się, że moja Steampunkopedia mogła się wreszcie na coś przydać.

 


 RETROSTACJA © Krzysztof Janicz 2002-2012 | START | MAPA | KOMIKSY | KONTAKT |  RSS