STEAMPUNK PO POLSKU
 PO POLSKU 
 
  RSS  START  INFO  LITER.  FILM  KOMIKS  M-MEDIA  GRY  INNE  TXT  ZAPOWIEDZI   <<  STRONA 23  >> 

 
Żelazny cierń

Caitlin Kittredge. Powieść. Tytuł orygin.: "The Iron Thorn". Przekład: Grzegorz Komerski. Wyd.: Jaguar 2012

Cykl "Żelazny kodeks", tom 1

W świecie maszyn, parowych silników i potężnych mostów, gdzie każdy krok kontrolują Nadzorcy, Aoife czeka, aż nekrowirus, który wpędził w szaleństwo jej najbliższą rodzinę, dosięgnie także i ją. Nie ma ucieczki przed śmiertelną chorobą... Póki jednak Aoife może samodzielnie myśleć, póki krew w jej żyłach płynie, dziewczyna uczy się w szkole inżynierów wymarzonego fachu. Ale choć stara się trzymać z daleka od kłopotów, bez wahania odpowiada na rozpaczliwy list od zaginionego brata.

Conrad uciekł z domu w dniu szesnastych urodzin. Dziewczyna, w towarzystwie przyjaciela Cala oraz dziwnego przewodnika Deana, wyrusza do posiadłości swego zaginionego ojca, jedynego miejsca, do którego mógł udać się Conrad. Niebezpieczna wyprawa przynosi Aoife wiedzę, której posiąść nie powinna i która ściąga na nią śmiertelne niebezpieczeństwo. [tekst z okładki]

 
Alkaloid

Aleksander Głowacki. Powieść. Wyd.: Powergraph 2012

A gdyby tak Aleksander hrabia Głowacki nie przyjął pseudonimu Boleslaw Prus, a zamiast pisać przyszłe lektury szkolne, popuścił wodze fantazji? Gdyby jego Stanisław Wokulski zachował się jak kupiec, a nie jak romantyk i, zamiast wzdychać do Izabeli Łęckiej, zajął się wielkimi interesami i eksperymentami naukowymi?

Akcja "Alkaloidu" z rozmachem przetacza się przez Azję Wschodnią, Rosję ogarniętą religijną rewolucją, Polskę i Skandynawię przyszłości. Razem z bohaterami: Wokulskim, hrabią Ochockim, Witkacym, Nikolą Teslą i Albertem Einsteinem dajemy się porwać przez alkaloidowe szaleństwo, owocujące nowymi technologiami, przemianami społecznymi i politycznymi. Czytelnik poznając losy Imć Hermenegauty Stanisława Wokulskiego, nadczłowieka, jednego z wielkich tego świata, prowadzącego grę z brytyjskim wywiadem, zuluskim imperium i Związkiem Duchowych Sowietów, musi zadecydować, czy przyjęcie alkaloidowego błogosławieństwa miało sens. [tekst z okładki]

Największe odkrycie Retrostacji! To u nas miało premierę opowiadanie "Imć Hormagant Wokulski", będące zalążkiem "Alkaloidu". To także Retrostacja połączyła ten tekst z ilustracjami Rafała Gosienieckiego, mieszkającego w Japonii grafika, który teraz rysuje komiks na podstawie powieści (jest też autorem okładki do książki). Czy mieliśmy tzw. "nosa"? My już wiemy, że tak, a Wy przekonajcie się sami. Więcej informacji na stronie oficjalnej i na Facebooku.

 
Nadzieja czerwona jak śnieg

Andrzej W. Sawicki. Powieść. Wyd.: Bellona/Runa 2011

Tego powstania nie przegramy!

Jest styczeń 1863 roku i polscy buntownicy znów rzucają się do desperackiej walki. Na zasypanych śniegiem wzgórzach i polach, pod sztandarem z Orłem, Pogonią i Archaniołem walczą z sołdatami Imperium. Posród bitew i pościgów wykwitają turbulencje rzeczywistosci - strzępy świata o odmienionej fizyce i źródła potężnego mutatio. Rodzą się odmieńcy. Obdarzeni nieomal boską mocą, ścigani przez służby najpotężniejszych mocarstw.

Odtąd nic już nie będzie takie samo. Pod Miechowem, pod Małogoszczą i Iłżą odmieńcy będą zabijać i ginąć ramię w ramię z powstańcami. Poniosą przyszłość na ostrzach bagnetów i kos. Ale beda mieli jeszcze coś. Moc mutatio, która zmienia wszystko. [tekst z okładki]

Więcej na stronie oficjalnej.

 
Stop prawa

Brandon Sanderson. Powieść. Tytuł orygin.: "The Alloy of Law". Przekład: Anna Studniarek. Wyd.: Mag 2012

Trzysta lat po wydarzeniach opisanych w trylogii "Zrodzonego z Mgły", Scadrial unowocześnia się, koleje uzupełniają kanały, ulice i domy bogaczy oświetlają elektryczne lampy, a w niebo wznoszą się pierwsze drapacze chmur o żelaznej konstrukcji.

Kelsier, Vin, Elend, Sazed, Spook i pozostali są teraz częścią historii - lub religii. Jednakże, choć nauka i technika wznoszą się na wyżyny, stara magia Allomancji i Feruchemii wciąż odgrywa rolę w odrodzonym świecie. Na pograniczu zwanym Dziczą są podstawowymi narzędziami dzielnych mężczyzn i kobiet, którzy starają się zaprowadzić tam prawo i porządek.

Jednym z nich jest Waxillium Ladrian, rzadki Podwójny, który dzięki Allomancji może Odpychać metale, a dzięki Feruchemii zmniejszać lub zwiększać swój ciężar. Po dwudziestu latach spędzonych w Dziczy, Wax został zmuszony przez rodzinną tragedię do powrotu do stolicy Elendel. Z dużą niechęcią musi odłożyć broń i przyjąć obowiązki przynależne głowie arystokratycznego rodu. W każdym razie tak mu się wydaje, do chwili, gdy boleśnie przekonuje się, że posiadłości i eleganckie ulice miasta mogą kryć w sobie większe niebezpieczeństwa niż piaszczyste równiny Dziczy. [tekst z okładki]

Steampunkowy sequel trylogii fantasy. Więcej na stronie oficjalnej.

 
Kościotrzep

Cherie Priest. Powieść. Tytuł orygin.: "Boneshaker". Przekład: Robert J. Szmidt. Wyd.: Książnica 2012

Podczas wojny secesyjnej zachęceni pogłoskami o złocie przybysze z całego świata tłumnie ściągnęli na wybrzeże Pacyfiku. Pragnący stanąć do wyścigu Rosjanie zlecili wynalazcy Leviticusowi Blue stworzenie machiny, która mogłaby eksploatować złoża pod lodami Alaski. Tak powstała Niesamowita Machina Wydobywcza doktora Blue, która ze względu na swoją piekielną moc została nazwana Kościotrzepem.

Już przy pierwszej próbie urządzenie wymyka się spod kontroli i niszczy część Seattle, odsłaniając podziemną zyłę śmiercionośnego gazu, który zmienia każdą istotę w zombie. Wokół toksycznego miasta staje mur. Szesnaście lat po katastrofie, syn szalonego wynalazcy, Ezekiel, pragnie odkryć prawdę o swoim ojcu i zmyć plamę na jego honorze. Udaje się do zakazanej części miasta, gdzie na każdym rogu czai się niebezpieczenstwo. W ślad za nim podąża przerażona matka. Oboje nawet nie przypuszczają, że ta ryzykowna eskapada zmieni bieg historii. [tekst z okładki]

Jedna z nasłynniejszych powieści nowej fali steampunku, wyróżniona w 2010 roku nagrodą Locusa i nominowana do nagrody Hugo. Książka otwiera cykl "The Clockwork Century", w skład którego wchodzą jeszcze trzy tomy: "Clementine", "Dreadnought" i "Ganymede". Więcej na stronie oficjalnej.

 
Dziwna sprawa Skaczącego Jacka

Mark Hodder. Powieść. Tytuł orygin.: "The Strange Affair of Spring Heeled Jack". Przekład: Krzysztof Sokołowski. Wyd.: Fabryka Słów 2012

Cykl "Burton i Swinburne", część 1

Sir Richard Francis Burton. Badacz, lingwista, naukowiec, fechmistrz. Nadszarpnięta reputacja, kariera w gruzach.

Algernon Charles Swinburne. Młody, obiecujący poeta spragniony mocnych wrażeń, wyznawca Markiza de Sade'a. Ból jest dla niego rozkoszą, brandy - ruiną.

Gdy jeden człowiek zmienia historię, historia zmienia nas wszystkich. Młodziutka królowa Wiktoria ginie z ręki zamachowca, a na tronie zasiada książę Albert. Imperium targają sprzeczne siły. Oto wiek triumfu inżynierii i eugeniki. Ulicami przetaczają się parowe powozy, śmigają dymiące welocypedy, na niebie klekocą rotofotele. Dyszą sztucznie wyhodowane megakonie. Libertyni na przekór represyjnemu prawu śnią o społeczeństwie zbudowanym na fundamencie piękna, a hulacy przesuwają dopuszczalne granice ludzkich zachowań dzięki magii, narkotykom i anarchii.

Burton i Swinburne na prośbę z Downing Street 10 podejmują się rozwiązania zagadki upiornego Skaczącego Jacka, szaleńca atakującego młode kobiety. Trop wiedzie ich wprost w cuchnące slumsy East Endu, gdzie okrutne wilkołaki terroryzują londynską biedotę. Przypadek, czy cos więcej? A może to wszystko, rzeczywistość w której Charles Darwin zabił Boga, to wynaturzenie? Moze Burton i Swinburne są obywatelami świata, który w ogóle nie powinien istnieć? [tekst z okładki]

Nowy steampunkowy superprzebój, uhonorowany w roku 2011 Nagrodą im. Philipa K. Dicka. Ta książka to również piękny przedmiot, z bogato złoconą, steampunkową okładką, wypukłym grzbietem i zakładką. Więcej na stronie wydawnictwa.

 
Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka

Mark Hodder. Powieść. Tytuł orygin.: "The Curious Case of the Clockwork Man". Przekład: Krzysztof Sokołowski. Wyd.: Fabryka Słów 2012

Cykl "Burton i Swinburne", część 2

Zaginiony arystokrata powraca, a wraz z nim parowe upiory! Kim naprawdę jest sir Roger Tichborne? Sprytnym szalbierzem, jak mówią o nim wyższe sfery, czy raczej ludowym bohaterem londyńskich robotników? Dla sir Richarda Burtona Tichborne to najważniejszy element mechanizmu przewrotnej intrygi, której celem jest zdobycie legendarnych czarnych diamentów zwanych Oczami Naga. Trop wiedzie królewskiego agenta do przeklętej posiadłości arystokraty... wprost na spotkanie ze zjawą!

Nawiedzony dom i rozruchy na ulicach Londynu! Szaleńcza pogoń od Ameryki Południowej po Australię, zdumiewająca kradzież bezcennych klejnotów i perspektywa rewolucji... Burton i Swinburne stają do walki z tajemniczymi, śmiertelnie groźnymi siłami oraz spiskiem zagrażającym istnieniu Brytyjskiego Imperium.

Śledztwo do samego końca! Do zapierającej dech w piersi konfrontacji z umarłymi i nienarodzonymi. Do spojrzenia w prehistoryczną przeszłość i rozdartą wojną przyszłość. [tekst z okładki]

Kontynuacja "Dziwnej sprawy Skaczącego Jacka". W przygotowaniu tom trzeci pt. "Wyprawa w Góry Księżycowe". Więcej na stronie wydawnictwa.

 DALEJ  >> 


 RETROSTACJA © Krzysztof Janicz 2002-2011 | START | MAPA | KOMIKSY | KONTAKT |  RSS